Запилення конопель — тема, яка рідко привертає увагу початківців гроверів. Найчастіше вони намагаються уникнути запилення рослин, адже в цьому випадку замість соковитих шишок вони отримують насіння. Однак, якщо гровер хоче зберегти та розмножити вдалий сорт або навіть вивести власний сорт, йому обов'язково потрібно знати, як відбувається запилення. І хоча ця тема може здатися неактуальною для більшості садівників, це базові знання у вирощуванні конопель, які можуть стати у нагоді кожному.
Природне запилення конопель
Коноплі є дводомною рослиною. На стадії завершення вегетації у кущів починають формуватися чоловічі чи жіночі передцвіття. Саме на цьому етапі досвідчені гровери ретельно стежать за своїми рослинами, щоби своєчасно видалити чоловічі екземпляри. Визначити стать рослини нескладно: чоловічі передцвіття нагадують невеликі кульки, тоді як жіночі мають чашечки з двома вусиками. При переході до цвітіння з них формуються суцвіття. У природних умовах (аутдор) запилення відбувається декількома способами:
- за допомогою вітру, він розносить пилок чоловічих рослин на кілька метрів, а жіночі ловлять її своїми волосками, які називаються стигмами;
- за допомогою комах, основну роль грають бджоли, які, залучені ароматом терпенів, розносять пилок на відстань у кілька кілометрів.
Після запилення рослини перенаправляють свою енергію на утворення насіння, що призводить до зниження рівня каннабіноїдів у шишках.
Коли проводити запилення?
Досвідчені гровери рекомендують проводити запилення на 2-3 тижні цвітіння, коли і чоловічі, і жіночі рослини досягають оптимального стану. У чоловічих рослин до цього часу пилкові мішечки вже готові до розкриття, а жіночі повністю розвинені для формування здорового насіння.
Запилення в індорі
Якщо гровер сподобався певний сорт або фенотип і він хоче виростити його знову, без запилення не обійтися. Цей процес нескладний, але потрібна чоловіча рослина. Алгоритм дій наступний:
- зберіть пилкові мішечки чоловічої рослини за допомогою пінцету, уникаючи використання рук, щоб випадково не розкрити їх;
- помістіть мішечки в пакет з zip-локом і струсіть його, щоб усередині скупчився пилок. Дайте їй просохнути у пакеті протягом 3-4 днів;
- сушений пилок можна зберігати близько року при низькій вологості. Деякі гровери змішують її з борошном у пропорції 50/50 для кращого зберігання.
Для запилення використовуйте пензлик: зануріть його в пилок і обережно проведіть по жіночих суцвіттях. Ви можете запилити як окремі гулі, так і цілий кущ.
Зрозуміти, що запилення пройшло успішно, можна за стигмами жіночої рослини — через кілька днів вони потемніють і почнуть в'янути, а насінні сумки збільшаться. На дозрівання насіння потрібно близько 6 тижнів. Зберігати їх краще не більше двох років.