Багато гроверів успішно практикують літнє відкрите вирощування, оскільки літо в Україні тепле з достатньою кількістю опадів. Одна з основних стратегій полягає у використанні автоквітучих сортів конопель для отримання двох врожаїв. Вони починають цвісти незалежно від довжини дня, а їх короткий життєвий цикл дозволяє отримати врожай лише за 2.5-3 місяці. Це уможливлює вирощування цих сортів навіть у холодних регіонах.
Інша хитрість полягає в тому, що гровери починають вирощувати рослини і проводять початкову стадію вегетації в закритих приміщеннях доти, поки погода на вулиці не підходить для висадки їх на відкрите повітря. Такий підхід дозволяє отримати два, три врожаї за сезон, переносячи рослини з приміщення на вулицю в період цвітіння. Це забезпечує рослинам достатній час для закріплення у закритому просторі та набору максимальної маси суцвіть під природним освітленням.
Аутдор відкритий грунт: підготовка до вирощування
Багато залежить від регіону та його кліматичних особливостей, коли починається сезон відкритого вирощування. В Україні канабіс можна висаджувати аутдор відкритий грунт уже у квітні-травні. Це важливо враховувати під час підготовки та пророщування насіння. Перед вирощуванням автоквітучих сортів варто ознайомитись з прогнозом погоди хоча б на найближчий місяць, оскільки зміни у кліматі можуть принести несподівані сюрпризи.
Якщо ви плануєте розпочати вирощування автоквітучих сортів у приміщенні перед висадкою в аутдор відкритий грунт, то важливо забезпечити рослині комфортні умови протягом усього циклу вегетації, щоб уникнути стресів. Автоквітучі сорти мають короткий період вегетації, тому будь-які стреси можуть негативно позначитися на їхньому розвитку та врожайності. У цій статті ми розглянемо кілька популярних методів пророщування автоквітучих сортів у приміщенні та подальшої пересадки у відкритий грунт, щоб мінімізувати стреси та пошкодження кореневої системи.
Як правильно пророщувати насіння канабісу?
У природному середовищі насіння канабісу, коли воно дозріває, і падає на грунт ще восени. Там вони залишаються під шаром листя та трави майже півроку, доки не настають сприятливі умови для проростання. У регіонах, де росте сатівний фенотип, навіть взимку зазвичай немає снігу, а грунт залишається теплим і злегка вологим. Індіка, навпаки, успішно зростає у районах із холодними зимами. Насіння аутдор зберігається в грунті і починає свій життєвий цикл навесні. Враховуючи, що всі автоквітучі сорти мають гени рудералісу, що характеризуються пристосованістю до холодних і морозних умов. Відповідаючи на запитання, як правильно пророщувати насіння канабісу їх слід помістити у воду на кілька днів для розм'якшення захисної оболонки. При замочуванні насіння автоквітучтих сортів важливо дотримуватися кількох умов:
- Температура розчину повинна бути 20 градусів Цельсія
- Час замочування близько 24 годин
- Бажано додати кілька крапель перекису водню у воду
В результаті товста захисна оболонка насіння розм'якшується, прискорюючи появу паростків. Ще дуже важливий момент у питанні, як правильно пророщувати насіння канабісу потрібний перекис водню знезаражує насіння та запобігає зараженню бактеріями, збагачуючи воду киснем для дихання насіння.
Важливий параметр у питанні як правильно пророщувати насіння канабісу пам'ятати, що сухе насіння конопель може зберігатися кілька років, зберігаючи свою життєздатність. Однак після замочування вони не повинні пересихати, інакше це може призвести до загибелі рослин. Після замочування єдиний шлях - пророщування та посадка.
Щоб прискорити процес пророщування автоквітучих сортів, можна трохи обточить скорлупу насіння. Для цього можна використовувати наждачний папір або пилочку для нігтів, щоб обробити верхній шар шкірки і шви насіння. Важливо не перестаратися, щоб не пошкодити живу внутрішню оболонку.
Пророщування насіння конопель: методи
На просторах інтернету різноманітність методів пророщування насіння конопель вражає уяву, проте ми пропонуємо лише перевірені та безпечні варіанти, які демонструють свою ефективність. Вибір конкретного методу визначається наявністю доступних матеріалів та особистими уподобаннями гровера.
Вата
Пророщування насіння між ватними дисками. Цей спосіб популярний завдяки своїй простоті та ефективності. Вам знадобиться лише кілька ватних дисків і герметичний пакетик. Вода для змочування дисків може бути простою водою з-під крана, тому немає необхідності морочитися з використанням дистильованої або талої води.
Процес починається з того, що ватні диски змочуються у воді, після чого вони трохи віджимаються. Потім насіння розміщується між ватними дисками, в "бутерброд", що вийшов, укладається в пакет. Рекомендується використовувати zip-пакети з герметичною застібкою для збереження вологості, але в крайньому випадку можна використовувати звичайний пакет, щільно зав'язавши його або навіть обмотавши харчовою плівкою.
Ідеальне місце для пророщування насіння конопель – тепле та темне місце без протягів, з температурою близько 20-25 градусів Цельсія. Через добу можна перевірити проросток, відкривши пакет. Якщо корінець ще не з'явився, насіння знову укладається в пакет. Зазвичай пророщування займає від 1 до 3 діб. Важливо не перестаратися з перевірками, достатньо 1-2 рази на добу. Помітний корінець не є проблемою, а зайве втручання може завдати шкоди насінню.
Папір
Пророщування між паперовими рушниками чи серветками. Для цього ви можете використовувати будь-який м'який матеріал, такий як серветки або паперові рушники. На змочену серветку або рушник висипається насіння, потім його накривають ще одним шаром серветки або рушника. Все це вміщується в пакет і відправляється в темне, тепле місце на кілька діб.
Серветки висихають швидше, ніж ватні диски, тож за потреби можна додати ще кілька крапель води. Важливо підтримувати високу вологість довкола насіння.
Поролон
Поролон або целюлозні серветки також добре утримують вологу. Для цього методу використовуються дві вологі губки, між якими розміщується насіння. Потім все це поміщається у пакет і розміщується у темному, теплому місці.
Світлоізоляція пакета не має на увазі повну відсутність світла, а лише виключає прямі промені світла на насіння. Місце для пророщування може бути, наприклад, кухонною шафою або будь-яким контейнером з не прозорими стінками.
Кожен із цих методів має свої переваги і може бути обраний залежно від доступних ресурсів та переваг гроверу.
Вибір місця: горщик або аутдор відкритий грунт
Після того, як насіння виросте перший корінець, його можна пересадити у грунт. Це може бути горщик, якщо на вулиці ще недостатньо тепло, або відкрита земля, якщо грунт уже достатньо прогрівся для вирощування конопель.
Пророщене насіння висаджується в грунт на глибину 0,5-1 см. Насіння рекомендується поміщати корінцем вниз, оскільки зростання пагона відбуватиметься в протилежному напрямку від першого корінця. Після висадки ямку в землі слід засипати і трохи зволожити грунт.
Цей процес підходить як для відкритого вирощування, так і для посадки в горщик із землею. Щоб уникнути стресу від повторної пересадки розсади конопель у відкриту землю, можна використовувати торф'яні горщики. Вони складаються з торфу, картону та невеликої кількості вапна. Однак перед використанням торф'яних горщиків слід переконатися, що вони досить розм'якшуються при контакті з водою. Для цього можна спробувати помістити горщик у ємність із водою та дати йому час на розм'якшення. Якщо горщик розм'якшується за 20-30 хвилин, можна сміливо висаджувати в нього розсаду конопель. Якщо стінки горщика залишаються щільними, перед висадкою слід зрізати дно і зробити довгий надріз знизу і майже до верху горщика, щоб не створювати перешкод для коріння при посадці у відкриту землю.
Використання звичайних склянок для розсади може пошкодити тендітну крону і коріння молодих рослин під час пересадки, що спричиняє стрес у коноплі і може перешкоджати її повному зростанню та розвитку.
Інші методи вирощування саджанців автоквітучих сортів конопель
Сучасні методи гідропонного вирощування дозволяють виростити розсаду конопель у грунті, а й у різних субстратах. Ці матеріали зазвичай добре утримують вологу та забезпечують достатнє надходження кисню для активного формування кореневої системи рослин. Сьогодні вирощування насіння конопель у мінеральній ваті або торф'яних таблетках стало звичайною практикою. Рослини на цій стадії розвитку ще не вимагають підживлення та поживних речовин, а субстрат створює оптимальні умови для їх подальшого зростання.
Вирощування автоквітучих сортів у кубиках мінеральної вати є одним із найпоширеніших методів. Мінеральна вата є інертним субстратом, що не містить поживних речовин, але забезпечує комфортні умови для перших тижнів життя канабісу. Після попереднього замочування насіння у воді їх поміщають в отвір, призначений для них, у мінеральному кубику. Кубик також трохи зволожується водою і поміщається в контейнер з кришкою або міні-парник для підтримки вологості. Після проростання насіння та появи паростків їх можна посадити в аутдор, відкритий грунт разом із мінеральною ватою, мінімізуючи стрес для рослин.
Пророщування конопель у торф'яних таблетках також популярне. Торф'яні таблетки є циліндрами з висушеного торфу, які після змочування значно збільшують свій розмір. Насіння міститься в центр таблетки після її попереднього змочування, а потім таблетка поміщається в міні-парник. Якщо планується затримати пересадку в аутдор, відкритий грунт, слід використовувати таблетки більшого діаметру, що дозволяє рослинам розвиватись у них на вегетативної стадії. При пересадці в грунт таблетка не становить перешкоди для коріння і легко пропускає їх у грунт.
Такі методи вирощування автоквітів у субстратах вимагають певних навичок, однак, дотримуючись правильних інструкцій, ви зможете успішно виростити здорову та сильну розсаду конопель для подальшого вирощування у відкритому грунті.